Kategoria ogólna

Mutacja kolorów

sadzonki pelargonii, surfinii, petunii

Problemy z kolorami pelargonii, surfinii i petunii

Wszystkie oferowane sadzonki roślin ozdobnych będące w ofercie są starannie wyselekcjonowane, aby spełnić najwyższe wymagania jakościowe. Niestety pomimo wielu badań i starań specjalistów nie jest możliwe uzyskanie 100% powtarzalności kolorów roślin. Czasami może wystąpić taka sytuacja, że zamawiana roślina pomimo konkretnego koloru ma inny, co wynika z mutacji, której nie można wykryć na etapie produkcji. Wszystkie wysyłane rośliny opisane są skrótem na boku opakowania, który pokrywa się z kodem produktu na stronie z oferta danej rośliny.

Mutacja kolorów najczęściej dotyczy następujących roślin:

  • pelargonii kaskadowej - zwisającej
  • różnych odmian petunii - surfinii
  • begonii

Zmiana koloru może występować w różniej formie. Inny kolor mogą mieć pojedyncze płatki, pojedyncze kwiaty na roślinie jak i pół rośliny może mieć inny kolor. Najczęściej spotykaną sytuacją jest zmiana w pelargoniach kaskadowych z koloru czerwonego oraz biskupiego na różowy. W przypadku petunii i begonii nie ma reguły, ale zazwyczaj zmianie ulegają tylko pojedyncze kwiaty (lub ich połowy). Odmiany wielobarwnych petunii mogą różnić się odcieniami kolorów, a spowodowane to jest ilością dostępnego światła i temperaturą.

Wszystkie zmiany kolorów występują niezwykle rzadko i nie mogą stanowić podstawy do reklamacji roślin z uwagi na brak możliwości eliminacji takich roślin na etapie produkcji.

Przykłady zmian na zdjęciach poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *