Kategoria ogólna

Sadzenie pelargonii surfinii

Jak prawidłowo posadzić sadzonki pelargonii i surfinii?

Sadzonki pelargonii i surfinii należą do najczęściej wybieranych roślin do ozdoby balkonów, domów i miast. Z racji zadowalającej odporności nowych odmian cieszą się one co raz większą popularnością. Jednak, aby osiągnąć ładny efekt z posadzonych roślin konieczne jest spełnienie kilku warunków :

  • wybór odpowiednich sadzonek
  • dobre podłoże
  • sukcesywne nawożenie
  • pielęgnacja

Wybór sadzonek

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zakup odpowiednich sadzonek roślin ozdobnych. Przy zakupie należy zwrócić kształt/wygląd sadzonek, które powinny być gęste i mieć krótkie międzywęźla – nie powinny być “powyciągane”. Należy również zwrócić uwagę na kolor sadzonek – powinny mieć żywe kolory. Najlepiej dokonywać zakupów bezpośrednio od ogrodnika/producenta, dzięki czemu mamy gwarancję świeżości nabywanych roślin. W ostatnich latach zyskuje popularność zakupów roślin online, a sadzonki pelargonii, surfinii, begonii i wielu innych roślin można nabyć na stronie pelargonie24.pl  Wyselekcjonowane odmiany sadzonek pelargonii różnych odmian dostarczane są w bezpiecznych opakowaniach bezpośrednio do klienta. W zależności od potrzeb można zamówić sadzonki pelargonii kaskadowej z tradycyjnej formie pojedynczych sadzonek jak i wersji w których jedna roślina to dwie połączone sadzonki. Oprócz sadzonek pelargonii dostępne są sadzonki petunii, begonii, ciekawych kolorowych traw i wielu innych roślin. Ponad 100 różnych odmian.

Podłoże

Rośliny sadzimy w dobrej jakości ziemię do kwiatów najlepiej z dodatkiem nawozu długodziałającego typu osmocote. Można kupić podłoże już z wymieszanym nawozem  lub kupić osobno ziemię i nawóz, a następnie samodzielnie wymieszać. Duży worek 200l dobrej ziemi to koszt ok. 45zł. Sadząc rośliny pamiętaj o drenażu – dziurkach w skrzynce, czy doniczce.

Sadzonki pelargonii i surfinii sadzimy zazwyczaj do skrzynek. Należy wybierać odpowiedniej wielkości skrzynki, aby rośliny miały możliwość swobodnego wzrostu. W zależności od terminu nasadzeń można zwiększyć/zmniejszyć gęstość sadzenia. W przypadku pelargonii gęstsze nasadzenie nie jest kłopotem, ale surfinie nie lubią mieć “za ciasno”. Zazwyczaj na 20cm długości skrzynki sadzi się jedną sadzonkę.

Nawożenie

Wszystkie rośliny ozdobne wymagają nawożenia. Najmniej nawozimy sadzonki begonii. Należy stosować nawóz wieloskładnikowy NPK. Nawóz może być w formie płynnej lub sproszkowanej do wymieszania z wodą. W przypadku zastosowania w ziemi nawozu długodziałającego, nawożenie powinno odbywać się co 2-3 podlewanie, w pozostałych przypadkach za każdym razem. Rośliny podlewany bezpośrednio do doniczki rano lub wieczorem – nie na pełnym słońcu.

Pielęgnacja

Większość roślin ozdobnych (poza scawolą, lobularią, begonią czy mecardonią) wymaga usuwania przekwitniętych starych kwiatów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *