pelargonie24.pl

Sadzenie i pelęgnacja roślin ozdobnych

1.

Sadzenie

Rośliny sadzić w dobrą ziemię do kwiatów najlepiej z dodatkiem nawozu długodziałającego np. osmocote, plantacote itp. Można kupić ziemię do roślin ozdobnych z już wymieszanym nawozem, ale wówczas należy sprawdzić czy taka ziemia jest świeża, ponieważ nawóz w ziemi się uwalnia i jeśli długo jest tak przetrzymywany to może dojść do zasolenia podłoża, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest osobny zakup nawozu i ziemi oraz samodzielne wymieszanie w odpowiednich proporcjach (na nawozie podane jaką ilość wymieszać z ziemią). Warto zakupić ziemię lepszej jakości np. Kronen-Klasmann lub inna, ale nie najtańsza, ponieważ zazwyczaj najtańsze nie mają żadnych składników. Koszt zakupu 200-220l worka ziemi to ok. 45-50zł. Sadząc rośliny pamiętaj o drenażu – dziurkach w skrzynce, czy doniczce.

Rośliny należy sadzić na głębokość do pierwszych liści/pędów tak jak pokazuje strzałka na zdjęciu. Pamiętaj o odpowiedniej obsadzie rośli tak, aby nie był za gęsto i za rzadko posadzone. Każda roślina inaczej roślinie i wymaga różnej ilości miejsca dla prawidłowego rozwoju.

2.

Nawożenie

a) Po posadzeniu roślin podlać nawozem o zwiększonej zawartości fosforu np. KRISTALON żółty, UNIVERSOL żółty lub odpowiednik Scotts Peters.

b) Po ok. 10-14 dniach nawozić nawozem zrównoważonym np. KRISTALON niebieski lub UNIVERSOL niebieski lub odpowiednik Scotts Peters.

c) Kwitnące rośliny podlewać gotowym nawozem do roślin kwitnących lub nawozem do samodzielnego wymieszania z wodą np. UNIVERSOL fioletowy/pomarańczowy lub KRISTALON biały/czerwony lub odpowiednik Scotts Peters. Nawozy KRISTALON’a pakowane są również w małe opakowania 3kg idealne do domowego użytkowania.

3.

Pielęgnacja

Kwiaty podlewać zazwyczaj co 2-3 dzień w zależności od temperatur. W przypadku upałów podlewać codziennie. Podlewanie powinno odbywać się rano lub wieczorem (nie na pełnym słońcu), najlepiej nie lać wodą bezpośrednio po liściach/roślinie. Nawozić przy każdym podlewaniu jeśli nie użyto osmocote/plantacote, lub co drugie podlewanie jeśli ziemia jest z nawozem długodziałającym.

Przekwitnięte kwiaty (razem z pędem) należy regularnie usuwać, co pozwoli na lepszy rozwój rośliny i mocniejsze kwitnięcie.